Predikce vývoje počtu pozitivně testovaných na COVID-19 v České republice (1. 11. 2020)
Predikce založené na míře zdvojení (doubling rate) mi fungovaly poměrně dobře na jaře i na přelomu jara a léta 2020. Zkusil jsem se k nim vrátit i v této době a udělat predikce pro Českou republiku a další země.
Nebudu se příliš rozepisovat o metodách, jen k nim drobně poznamenám hlavní myšlenky.
- Řeším pouze a jenom počty pozitivně testovaných, které jsou vykázány v systémech, neřeším otázky, zda jde o falešně pozitivní případ apod. (což ani nemůžu).
- Data čerpám z oficiálních dat na COVID-19: Přehled aktuální situace v ČR.
- Pro popis historie používám míru zdvojení (doubling rate), která vyjadřuje počet dnů potřebných ke zdvojnásobení počtu případů. Více např. v knize Cover, T.M., Thomas, J.A.: Elements of Information Theory. Wiley, 2006.
- Následně lze dle vývoje míry zdvojení v historii predikovat její vývoj v budoucnosti, používám k tomu tři scénáře – optimistický (optimistic), pesimistický (pesimistic) a realistický (realistic).
- Předpovědi na 14 dnů jsou poměrně dobré, samozřejmě záleží i na tom, zda se v této době projeví nějaké omezení (např. lockdown zásadně zvýší míru zdvojení).
- Předpovědi na měsíc jsou spíše ukázkou toho, co by se stalo, pokud by se vývoj nezměnil. Ze zkušeností ale nelze předpokládat, že by země vydržela u pesimistického scénáře celý měsíc.
Míra zdvojení
Míra zdvojení v ČR začíná vykazovat opět nárůst, což je dobře, tj. k tomu, aby došlo ke zdvojení případů, je potřeba více dnů než dříve. Připomínám, že míru zdvojení nepočítám na všech případech, ale pouze pro nové od září 2020. Uvidíme, zda toto navyšování bude pokračovat, už v minulosti je na grafu vidět, že po krátkém navýšení několikrát klesla.

Predikce vývoje v ČR
Predikce jsou založeny na datech do 31. 10. 2020 (včetně) a jsou vytvořeny 1. 11. 2020. Možný další vývoj je ukázán na třech scénářích.
- V tom pesimistickém je předpokládáno, že míra zdvojení bude pomalu růst o 0.2 každý den.
- V realistickém se předpokládá, že bude narůstat přibližně o hodnotu 0.45 každý den.
- V optimistickém se předpokládá, že růst bude rychlý, přibližně o hodnotu 0.7 za každý den.
V šedé části je vývoj méně jistý, jak jsem již zmínil na počátku.

Teď ještě v detailu předchozí graf.

Přeloženo do čísel to znamená, že v následujících 14 dnech může ČR očekávat nárůst počtu pozitivních (v průměru za těch 14 dnů) v optimistické variantě kolem 8 200 za den, v realistické variantě 13 600 za den a v pesimistické 20 400 za den.
Pokud budou nastávat odchylky od realistické varianty, tak je pravděpodobněji vidím směrem k optimistické variantě, protože by se měl naplno projevovat efekt částečného lockdownu.
Jak mi předpověď vyšla minule?
Minulá předpověď tu sice není zveřejněna, ale dá se dohledat třeba na mém twitterovém účtu. Doplnil jsem do ní reálná data a srovnání je na obrázku. Je vidět, že se vývoj vydal realistickou variantou.

Comments are closed