Predikce vývoje počtu pozitivně testovaných na COVID-19 v České republice (15. 11. 2020)
Metody jsem drobně popsal v prvním příspěvku pro Českou republiku: Predikce vývoje počtu pozitivně testovaných na COVID-19 v České republice (1. 11. 2020). Změna oproti popisu je, že do modelů nyní nevstupují pozitivně testovaní za září 2020, jelikož ti jsou ze systému již v drtivé většině případů vyřazeni.
Míra zdvojení
Míra zdvojení v ČR roste, což je dobře, tj. k tomu, aby došlo ke zdvojení počtu případů, je potřeba více dnů než dříve. Vývoj je poměrně stabilní (hodnoty míry zdvojení nelze díky vyřazení srovnávat s minulou predikcí, ale trendy ano).

Predikce vývoje v ČR
Predikce jsou založeny na datech do 14. 11. 2020 (včetně) a jsou vytvořeny 15. 11. 2020. Možný další vývoj je ukázán na třech scénářích.
- V tom pesimistickém je předpokládáno, že míra zdvojení bude růst o 0.45 každý den.
- V realistickém se předpokládá, že bude narůstat přibližně o hodnotu 0.65 každý den.
- V optimistickém se předpokládá, že růst bude rychlý, přibližně o hodnotu 0.85 za každý den.
V šedé části je vývoj méně jistý, jak je vysvětleno v již zmíněném prvním příspěvku.

Teď ještě v detailu předchozí graf.

Přeloženo do čísel to znamená, že v následujících 14 dnech může ČR očekávat nárůst počtu pozitivních (v průměru za těch 14 dnů) v optimistické variantě kolem 4 100 za den, v realistické variantě 9 300 za den a v pesimistické 12 900 za den.
Pokud budou nastávat odchylky od realistické varianty, tak je tentokrát vidím pravděpodobněji směrem k pesimistické variantě, protože se už mluví o uvolňování a nějaké dokonce přijde.
Jak mi předpověď vyšla minule?
Předminulá předpověď byla provedena 1. 11. 2020. Doplnil jsem do ní reálná data a srovnání je na obrázku. Jak jsem uváděl, odchylky se daly očekávat směrem k optimistické variantě, ke které se pak vývoj skutečně blížil.

Minulá předpověď byla provedena 8. 11. 2020. Doplnil jsem do ní reálná data a srovnání je na obrázku. Jak jsem uváděl, odchylky se také daly očekávat směrem k optimistické variantě, ke které vývoj trochu odklání.

Comments are closed