Predikce vývoje počtu pozitivně testovaných na COVID-19 v České republice (8. 1. 2021)

Metody jsem drobně popsal v prvním příspěvku pro Českou republiku: Predikce vývoje počtu pozitivně testovaných na COVID-19 v České republice (1. 11. 2020). Změna oproti popisu je, že do modelů nyní nevstupují pozitivně testovaní za září, říjen a první týden listopadu 2020, jelikož ti jsou ze systému již v drtivé většině případů vyřazeni.

Míra zdvojení

Míra zdvojení v ČR (= počet dnů potřebných ke zdvojnásobení počtu případů, větší hodnota je tedy lepší) dlouhodobě stagnuje. To není nic pozitivního, ukazuje to na exponenciální šíření a na to, že opatření nezabírají (nejsou respektována).

Predikce vývoje v ČR

Predikce jsou založeny na datech do 7. 1. 2021 (včetně) a jsou vytvořeny 8. 1. 2021. Možný další vývoj je ukázán na třech scénářích (hodnoty lze srovnávat jen s minulou a předminulou predikcí, s předchozími již ne, díky vyřazení části dat, viz výše).

  • V tom pesimistickém je předpokládáno, že míra zdvojení bude klesat o 0.1 každý den (tj. ješte více budeme zrychlovat).
  • V realistickém se předpokládá, že bude narůstat přibližně o hodnotu 0.15 každý den.
  • V optimistickém se předpokládá, že růst bude rychlejší, přibližně o hodnotu 0.4 za každý den.

V šedé části je vývoj méně jistý, jak je vysvětleno v již zmíněném prvním příspěvku. Navíc do toho vstupuje efekt dalších omezení, která by se měla projevovat a nejistota v tom, že daná oblast je poměrně dost závislá na datech mezi svátky, což není datově to nejlepší období. V té době se toho může stát opravdu hodně, je to tedy nutné brát s velkou rezervou. Pokud jde o aktuální vývoj, tak v případě odchylek od realistické varianty ho vidím spíš k optimistické.

Do modelu jsem zanesl informace o dnech v týdnu, takže by průběhy měly již být o tohle „obohaceny“.

Teď ještě v detailu předchozí graf.

Přeloženo do čísel to znamená, že v následujících 14 dnech může ČR očekávat nárůst počtu pozitivních (v průměru za těch 14 dnů) v optimistické variantě kolem 8 200 za den, v realistické variantě 13 100 za den a v pesimistické 18 100 za den.

Jak mi předpověď vyšla minule?

Minulé předpovědi najdete u nás na blogu, zde je do obrázků doplněn reálný vývoj.

Ta z 15. 12. 2020 se velice netrefila. Předpokládal jsem odchylky k pesimistické variantě, ale ono ji to dokonce překonalo.

Predikce z 6. 12. 2020 kopírovala pesimistickou variantu (očekáváno) a v dalším, modelově ne tak jistém období, ji opět překonala.

Predikce 29. 11. 2020 kopírovala realistickou variantu (očekáváno) a v dalším, modelově na tak jistém období, se dostala na pesimistickou variantu.

Comments are closed

mSTAT blog:

Jelikož jsme oba statistici, tak náš pohled na svět je často skrz čísla a plno věcí si rádi analyzujeme. Na tomto místě bychom se s vámi rádi podělili o nějaké naše analýzy a postřehy z oblasti statistiky.

TIP: stylové podložky pod myš