Predikce vývoje počtu pozitivně testovaných na COVID-19 v USA (1. 11. 2020)

Predikce založené na míře zdvojení (doubling rate) mi fungovaly poměrně dobře na jaře i na přelomu jara a léta 2020. Zkusil jsem se k nim vrátit i v této době a udělat predikce pro USA a další země.
Nebudu se příliš rozepisovat o metodách, jen k nim drobně poznamenám hlavní myšlenky.

  • Řeším pouze a jenom počty pozitivně testovaných, které jsou vykázány v systémech, neřeším otázky, zda jde o falešně pozitivní případ apod. (což ani nemůžu).
  • Data čerpám z The COVID Tracking Project at The Atlantic’s data and website pod licencí CC BY 4.0.
  • Pro popis historie používám míru zdvojení (doubling rate), která vyjadřuje počet dnů potřebných ke zdvojnásobení počtu případů. Více např. v knize Cover, T.M., Thomas, J.A.: Elements of Information Theory. Wiley, 2006.
  • Následně lze dle vývoje míry zdvojení v historii predikovat její vývoj v budoucnosti, používám k tomu tři scénáře – optimistický (optimistic), pesimistický (pesimistic) a realistický (realistic).
  • Předpovědi na 14 dnů jsou poměrně dobré, samozřejmě záleží i na tom, zda se v této době projeví nějaké omezení (např. lockdown zásadně zvýší míru zdvojení).
  • Předpovědi na měsíc jsou spíše ukázkou toho, co by se stalo, pokud by se vývoj nezměnil. Ze zkušeností ale nelze předpokládat, že by země vydržela u pesimistického scénáře celý měsíc.

Míra zdvojení

Míra zdvojení v USA začíná vykazovat zpomalování nárůstu, což je samozřejmě špatně. V některých dnech dokonce i poklesla, tj. k tomu, aby došlo ke zdvojení případů, je potřeba méně dnů než dříve. Připomínám, že míru zdvojení nepočítám na všech případech, ale pouze pro nové od září 2020.

Predikce vývoje v USA

Predikce jsou založeny na datech do 31. 10. 2020 (včetně) a jsou vytvořeny 1. 11. 2020. Možný další vývoj je ukázán na třech scénářích.

  • V tom pesimistickém je předpokládáno, že míra zdvojení bude stagnovat, či mírně klesat.
  • V realistickém se předpokládá, že bude drobně narůstat, přibližně o hodnotu 0.2 každý den.
  • V optimistickém se předpokládá, že se vrátí k nárůstu o přibližně hodnotu 0.4 za každý den.

V šedé části je vývoj méně jistý, jak jsem již zmínil na počátku.

Přeloženo do čísel to znamená, že v následujících 14 dnech může USA očekávat nárůst počtu pozitivních v optimistické variantě kolem 84 000 za den, v realistické variantě 112 000 za den a v pesimistické 154 000 za den.

Pokud budou nastávat odchylky od realistické varianty, tak je pravděpodobněji vidím směrem k pesimistické variantě, případně ve špatné situaci (volby a nepokoje) až nad ní.

Jak mi předpověď vyšla minule?

Minulá předpověď tu sice není zveřejněna, ale dá se dohledat třeba na mém twitterovém účtu. Doplnil jsem do ní reálná data a srovnání je na obrázku. Je vidět, že se vývoj vydal pesimistickou variantou.

Comments are closed

mSTAT blog:

Jelikož jsme oba statistici, tak náš pohled na svět je často skrz čísla a plno věcí si rádi analyzujeme. Na tomto místě bychom se s vámi rádi podělili o nějaké naše analýzy a postřehy z oblasti statistiky.

TIP: stylové podložky pod myš